Храм святителя Василия Великого

На главную ‹ Православный форум храма св. Василия Великого ‹ Наша Вера и духовная жизнь ‹ Просьбы о молитве ‹ Тема: Канон Утешителю Святому Духу
Страниц: [1] Вниз Печать
Автор Тема: Канон Утешителю Святому Духу  (Прочитано 10122 раз)
Ост-Остерн
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 21282


Е Л Е Н А


Email
« : 03 Февраля 2012, 12:00:47 »

             Преподобный Максим  Грек
Канон Утешитилю Святому Духу Параклиту
            (Параклит по-гречески Святой Дух Утешитель)

Этот канон преподобный Максим Грек написал,сидя в темнице,углём на стене.


Глас 4. Песнь 1. Ирмос:

Божественным покровен медленноязычный мраком, извитийствова Богописанный закон: тину бо оттряс очесе умнаго, видит Сущаго, и научается Духа разуму, хваля Божественными песньми.

Припев: Слава Тебе Боже наш, слава Тебе.

Иже манною препитавый Израиля в пустыни древле, и душу мою, Владыко, Духа наполни всесвятаго: яко да о нем Богоугодно служу ти выну.

Со безплотными Твоими слугами, смея припеваю ти и аз, земля сый и пепел, трисвятаго гласа пение, Троице таяжде и Единице преблагая.

Всегда бурями губительных страстей и духов возмущаемь душею, тебе всеблаженному Параклиту, яже о моем спасении, яко Богу возлагаю.

Нестроением всяческих беззаконных помыслов помрачаемь люте, губительнаго сего, молю тя, избавити мя из воли недуга.

Глубиною неразумия, и лютаго нерадения дреманием потопляемь бедне, к тебе всепречистому вопию: душевныя сея тли избави мя.

Слава: Во чреве заченши девственным, егоже из чрева прежде век Отец роди, чревными сладострастии порабощенна, твоею крепкою свободи мя силою.

И ныне: Земля ты едина свята воистинну, яко рождшая всех Божественный живот: землю плодоносну душу мою твоему Сыну покажи, Богородице.

 
Песнь 3. Ирмос:

Разверзе утробы нечадствовавшия узы, досаду же неудопотерпиму благочадствующия, едина молитва Пророчицы древле Анны, носящия дух сокрушен, к сильному и Богу разумов.

Благости твоея, Святая Троице, познание велие есть, обновление созданного по твоему Божественному образу: егоже, воплощением предивным единаго из тебе паче слова, себе жилище Божественное показала еси.

Даровании твоими святыми, и помыслы священнолепнаго благоговеинства, Владыко, ум мой украси: яко да в тишине души и святолепном устроении пою и прославляю тя, Божественный Параклите.

Тайная плотская движения, от гордостныя страсти во мне раждаемая, и прескверне оскверняющая окаянную душу мою, отнюд истреби от сея, Владыко, молютися.

Броздами и уздою божественнаго страха, Владыко, безстудныя души моея встягни устремления: яко да зельным благоговеинством, и трезвенною мыслею пою тя, и славлю, Божественный Утешителю.

Многими блужении растлився конечне, к тебе всесветлейшему Солнцу верою притекаю: Божественным твоим светом душевныя ми очи просветити изволи, Божественный Параклите.

Слава: Живота всех паки питательница Владычице, умерщвленною мою душу скверными страстьми, оживотворити Чистая Божественным твоим посещением изволи.

И ныне: Животворных повелений твоего Сына, Пречистая, прилежна и спешна делателя покажи мя, лютое разленение и глубокое дремание от души моея отнюд истребивши.

Таже глаголи стихи сия:

Спаси от бед раба твоего, Утешителю благий, яко зело и безпрестанно нападают на мя нечистии бесове, помыслы и мечтании скверными.

Призри благоутробием, всепетая Богородице, на жестокое сердца моего окаменение, и просвети тму души моея.
Кондак, глас 2.

Подобен: Вышних ища:

Всех живота, источника приснотекущаго Божественных даров, Духа всесвятаго, яко Отцу единосущна, и Сыну соприсносущна, в песнех благоверно воспоим и величаим, и яко Богу верою поклонимся.

Поклоняюся тебе, Владыко Утешителю Боже: помилуй, и спаси покланяющияся тебе, и Бога исповедающия тя.

 
Песнь 4. Ирмос:

Царю царей, яковый от яковаго един, Слове, произшедый от Отца безвиновнаго, равномощнаго твоего Духа Апостолом истину послал еси яко благодетеля, поющим: слава державе твоей, Господи.

Услышати сподоби мя, Господи, тогда многожелаемое звание твое, в невестник небесный созывающее всех Преподобных твоих.

Осуждена человека, злоначальника прельщением, взыскала и спасла еси, Троице Святая, и прославила еси его: и мое изнемогшее печалию сердце, свыше крепостию твоею утверди, и возбуди мысли моя.

Божественным страхом пригвозди окаянныя моея плоти мудрование и памятию будущих мучений душу устраши.

Дерзновение Божественно подаждь ми, водруженною грехом во мне худость истребив, и твоею просвети мя благодатию.

Богородице всепетая, смиренную, божественным дарованием обогати душу мою, высоту смиривши величания.

Слава: Священное жилище твоего Сына, Богородице, покажи душу мою, безчисленныя ея скверны отгнавши.

И ныне: Крепце погибаема нестроением душевным, всепетая, молитвами твоими утверди мя в Божественном страсе и любви.

 
Песнь 5. Ирмос:

Решительное очищение грехов, огнедохновенною приимите Духа росу, о чада светообразная церковная: ныне бо от Сиона изыде закон, языкоогнеобразная Духа благодать.

Направи живот мой пресущественная Троице к твоим спасительным заповедем, и светом твоим душу мою просвети, молютися.

Обдержима суща пленицами лютых прегрешений, решити мя от сих благоволи преблагий, и целомудрия любовию Божественною воспери мя.

Освети твоею Божественною благодатию, Параклите, страстьми омраченную душу мою, и глубокую неразумия тму от нея иждени.

Зело безбоязненно по вся дни прогневляют тя, делы же и словесы скверными, преблагий: но молю тя: нечестия сего избави мя.

Слава: Едина рождшая всякия премудрости источника, преступлением Божественных заповедей объюродевшую душу мою отнюд, вразуми всепетая.

И ныне: Истреби Чистая от души моея стужающия ми безпрестанно злыя помыслы, и Богоугодными обогати мя поучении.

 
Песнь 6. Ирмос:

Очищение нам Христе и спасение Владыко, воссиял еси от Девы: да яко Пророка от зверя морскаго персей Иону, от тли исхитиши сего Адама всеродно падшаго.

Страстьми горькими плотскими огорчен быв окаянною душею моею, и в тех, аки в последних безднах, выну Спасе мой потопляемь, тебе молюся: струями живодательнаго, иже у тебе, источника, оживи мя.

Великаго воистинну молчания достойна суть вся твоя таинства: трилицствуеши бо во едином существе, и соединяема, пребываеши несместна. Но безначальная Троице, твоих рук бренное создание спаси мя.

Весь цел Сын веруемь есть во Отце существенне и Дух: от него бо аки от единаго начала соприсносущне оба сияют, и пребывают о себе в живоначальных ипостасех своих.

Юности гнусными стрекании на мя вооружився скверный всяким образом, теми душу мою и живот весь осквернил есть: но Параклите преблагий, плодами покаяния исцели мя.

В напасти лютыя по уму падох, и недоумением содержимь есмь всюду, и в беды различныя впадаю, и якоже ладия в морском волнении обуреваемь есмь: но преблагий Утешителю, лютаго сего обуревания, молю тя, скоро исхити мя.

Слава: Падением лютым падох, приступив к твоему Сыну обеты моя: но яко источника щедрот, и благоутробия сущую пучину, всенепорочная молю тя: милостива сотвори ми Его.

И ныне: Губительныя на мя наветы невидимых врагов моих, Дево изгоняй всегда от души моея, непобедимою и Божественною силою твоею, и даждь ми на них всеоружие духовное и разум.

Таже, спаси от бед:
Кондак, глас 2.

Всех животе, свете и утешение, надеждо и наслаждение, всесвятый Душе, Бога тя знающих Отцу и Сыну сопристольна, даров твоих сподоби и грехов отпущение даруй им.

 
Песнь 7. Ирмос:

Согласная возшуме органская песнь почитати златосотворенный бездушный истукан: утешителева же светоносная благодать почествует, еже вопити: Троице единая, равносильная, безначальная благословенна еси.

Всякие злобы и худости нравов свободив мя, Спасе, даровании всесвятыми Божественнаго Параклита обогати мя, поюща: отцев Боже благословен еси.

Всякаго железа и камене жесточайшее сердце мое умягчи, Спасе, да истинным умилением возопию спасаемь: отцев Боже благословен еси.

Со Отцем безначальным, Сына и Духа соприсносущна, во едином существе и триех лицах Богословствующе поем: отцев Боже благословен еси.

Лукавым обычаем греховным рабски побеждаемь, тебе всех Владыце припадая, молюся: скверныя сея работы избави мя.

Крепкою силою твоею, грехом изнемогшую душу мою утвердити благоволи, да воззову спасаемь: отцев Боже благословен еси.

Слава: Разумом Божественным, и теплым покаянием, Богоблагодатная, ум мой и душу люте грехом помраченную, просветити изволи, да пою ти со Архангелом, радуйся Владычице.

И ныне: Плоти моея беззаконная и пристрастная движения, Богородительнице, умертвивши конечне, благодать Параклитову в души моей насади, да святолепне тя пресвятую прославляю всегда.

 
Песнь 8. Ирмос:

Разрешает узы, и орошает пламень трисветлый Богоначалия образ: поют отроцы, благословит же единаго Спаса и вседетеля, яко благодетеля, сотворенная всяческая тварь.

Губительнаго разжжения беззаконных помыслов разреши мя, Иисусе мой, да чистым сердцем славлю тя.

Со Безплотными слугами твоими, высочайшую и вседетельную Троицу поем тя, и превозносим перстнии раби твои.

Губительныя находы врагов моих невидимых изгоняя от души моея, благодать твою вселити в ней, Параклите, изволи.

Прошения, ихже у тебе прошу молитвою, совершати бодренно делом и страхом и любовию сподоби мя Утешителю.

Гордыми помыслы сатанинскими бесящуюся всегда душу мою, Владыко, якоже веси, исцели.

Паче блудницы и Исава беззаконновав, к твоим щедротам прибегаю: не отрини мене от благодати твоея, Параклите пресвятый.

Благовловим Отца, и Сына, и Святаго Духа, Господа.

Грехолюбив зело паче всех человек сый, всепетая к тебе прибегаю: спаси мя недостойнаго раба твоего.

И ныне: Любомудрия истины Божественнаго, рачителя покажи мя всепетая, страхом и любовию исправляющи мя.

 
Песнь 9. Ирмос:

Радуйся, Царице, матеродевственная славо: всяка бо удобообращательная благоглаголивая уста витийствовати не могут, тебе пети достойно, изумевает же ум всяк, твое рождество разумети, темже тя согласно славим.

Спасе мой, просвещение и защитниче, от твоея Божественныя радости не отрини мене, пречистыя твоея Матере молитвами святыми.

С горними силами, и аз, со страхом ниц пад, покланяютися перстный, и любовию вопию ти: Троице всесвятая слава тебе.

Спаси мя поющаго, покланяющегося и славословящаго державу неприступныя славы твоея.

Благости нравов, и наказанию закона, и разуму Божественных догмат научи мя, да благоугодно пою тя Божественный Параклите.

Всех праведных и благоугодивших ти сподобитимися изволи радостнаго праздника, да вкупе с ними пою тя, пресвятый Утешителю.

Души моея страхование, и различныя злобы, и всю ея истребив худость, добродетелей венцем украси ю, святый Параклите.

Слава: О всенепорочная Дево, растлившуюся всяческими блужении окаянную душу мою, твоими святыми молитвами исцели.

И ныне: О Божественная ходатаице Богу и человеком, худую сию молитву мою Божественному Параклиту принеси, молю тя всесвятая Богородице.

Таже: Спаси от бед:

И тропари сия:

Достойно есть воистину величати тя Бога Слова, егоже трепещут и ужасаются Херувими, и славословят Силы небесныя, от Девы непреложно воплощшагося Христа, жизнодавца и Господа.

Достойно есть воистину превозносити тя славословии всепреблагаго и всепресвятаго, и хранителя жизни нашея, со Отцем и Сыном Богоначально царствующаго видимыми и невидимыми, от Отца единаго исходящаго Божия Духа, велика же и страшна со страхом славити.

Слава: Поем тя вси Боголепно пении Божественными, Отца и Сына и Духа Божественнаго, трисоставную державу, едино царство и господство.

 И ныне:Владычице, Мати Избавителя, приими молитвы твоих непотребных раб: имже воздаждь избавление грехов, и Богоугодныя жизни приятное исправление.
Молитва ко Пресвятому Духу.

Приими Владыко, преблагий Параклите, един сый святыя и покланяемыя единосущныя же и неразделимыя Троицы, худое сие моление, емуже благоволил еси приносиму бывати тебе, от человека грешнаго и осужденнаго: и прости ми согрешения моя, вольная и невольная: от тайных моих очисти мя, и от чуждих пощади раба твоего. Благоволи о мне грешнем и непотребнем, и немощи души моея посети благодатию твоею, и исцели сокрушение ея. Помилуй мя, Владыко, Параклите, Боже, помилуй мя, освяти мою душу и тело, просвети ми ум и разум, очисти совесть душевную от всякия скверны, нечистых помыслов, умышлений лукавых и разумений хульных, и от всякаго превозношения, гордости же и кичения, высокоумия же и дерзости, и сатанинскаго шатания, и от всякаго фарисейскаго лицемерия и презорства, и от всякаго студнаго и лукаваго обычая моего избави мя до конца, славы ради имене твоего: и даруй ми искреннее покаяние, сокрушение сердца моего и смиренномудрие, кротость же и тихость, и всякое христианское благоговеинство, разум же и художество духовное, со всяким благоразумием, благодарением и терпением совершенным. Ей Боже, славы ради имени Твоего услыши мя грешнаго молящагося тебе, и сподоби мя, в прочее время окаянныя жизни моея каятися искренне моих беззаконий, со всяким смиренномудрием, целомудрием же и воздержанием истинным, отступившу мне всякаго сомнения, двоедушия, и нечувствия, и соблюди мя, Владыко, во всяком благочестивом и православном исповедании веры христианския: да сподоблюся во вся дни живота моего, без сомнения пети Тя, благословити, славословити, и глаголати: Святый Боже, Отче безначальный: Святый Крепкий, Сыне его собезначальный: Святый Безсмертный, Душе Святый от Отца исходяй, и в Сыне пребываяй и почиваяй: Троице всесвятая слава тебе. Слава тебе Святая Троице единосущная, животворящая и неразделимая, всех ради слава тебе.

Слава тебе, Мати Божия, верных прибежище, и избавление в лютых содержимым, и души моея Божественное утешение; всеокаянную душу мою, о Богоблагодатная, уязвленную стрелянии ратника, твоему всесильному предстательству поручаю, юже соблюдай, покрывай и спасай от бесовских козней невредиму, да вопию ти: радуйся Невесто неневестная.
Записан

"Старайтесь внимательно относиться к людям. Привыкнуть к тому трудно. Помни: забудь себя и забудь всё в себе и живи жизнью всех и каждого. Кто бы к тебе ни пришел, переживай с ним то, что он переживает. Входи в его душу, а себя забудь, совершенно забудь себя."
Св. праведный Алексий Мечев
Страниц: [1] Вверх Печать 

На главную ‹ Православный форум храма св. Василия Великого ‹ Наша Вера и духовная жизнь ‹ Просьбы о молитве ‹ Тема: Канон Утешителю Святому Духу
Перейти в:  


Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines