Храм святителя Василия Великого

На главную ‹ Православный форум храма св. Василия Великого ‹ Наша Вера и духовная жизнь ‹ Совместная молитва ‹ Тема: Молитвы к акафистам ( только молитвы)
Страниц: [1] 2 3 ... 10 Вниз Печать
Автор Тема: Молитвы к акафистам ( только молитвы)  (Прочитано 237309 раз)
Natalya K.
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 8054


Услыши, Боже, моление мое,вонми молитве моей


Email
« : 02 Января 2013, 13:56:46 »

Решила создать тему специально для молитв к акафистам. В прежней теме молитвы приходится удалять, а может они кому-то могут понадобиться
Записан

Мы должны жить так, чтобы если все Евангелия будут утеряны, люди могли бы их прочесть по нашим лицам.
Митрополит Антоний Сурожский
Natalya K.
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 8054


Услыши, Боже, моление мое,вонми молитве моей


Email
« Ответ #1 : 02 Января 2013, 13:59:36 »

Благодарение за всякое благодеяние Божие

К Акафисту "Слава Богу за всё"



Молитва 1-я


Благодарим Тя, Господи Боже наш, о всех благодеяниях Твоих яже от перваго возраста до настоящего, в нас, недостойных рабех Твоих бывших, ихже вемы и не вемы, о явленных и неявленных, яже делом бывших и словом: возлюбивый нас

прот. Андрея, Елену, Александру, Марию, млд. Василия, Ольгу, Леонида, Анастасию, Елену, Елену, Марину, Илью

Анатолия,воина Антония,Ирину,Александру(жен.),отр.Павла,
Александру(жен.),Николая,Веру,Аллу,Фотинию,бол.Ольгу,Марфу,
млад.Константина.

иер. Максима, бол.Надежду, путеш. Романа, Александра, Владимира, Татиану, Наталию, отр.Марию, отр. Анну, мл.Софию, бол.мл.Андрея, Галину бол. Дмитрия

протоиерея Димитрия, путеш.Марию, бол.Георгия, Сергия, непраздн.Елену, млд Александра, бол.Светлану, бол.Галину, Ольгу, Аллу.

Сергия ,воина Владимира, бол.  Николая, Анну, Клавдию, Татьяну,Людмилу.

Протоиерея Сергия, бол.Олега, Наталию,Георгия, Наталию, отр.Леонида, Игоря, Викторию, млд. Артемия, Александра, Евгению, Артемия, млд.Алексия, млд. Антония, Ярослава, Елену,  непр.Ирину, отр. Георгия,  Ольгу

якоже и Единороднаго Твоего Сына о нас дати изволивый, сподоби и нас достойны быти Твоея любве. Даждь словом Твоим мудрость и страхом Твоим вдохни крепость от Твоея силы, и аще что хотяще или нехотяще согрешихом, прости и не вмени, и сохрани душу нашу святу, и представи ю Твоему Престолу, совесть имущу чисту, и конец достоин человеколюбия Твоего; и помяни, Господи, всех призывающих имя Твое во истине, помяни всех, блага или сопротивная нам хотящих: вси бо человецы есмы, и всуе всяк человек; темже молимся Тебе, Господи, подаждь нам Твоего благоутробия велию милость.


Молитва 2-я

Всеблагий Господи, Спасителю наш! Призри милостивно на нас, недостойных рабов Твоих,

прот. Андрея, Елену, Александру, Марию, млд. Василия, Ольгу, Леонида, Анастасию, Елену, Елену, Марину, Илью

Анатолия,воина Антония,Ирину,Александру(жен.),отр.Павла,
Александру(жен.),Николая,Веру,Аллу,Фотинию,бол.Ольгу,Марфу,
млад.Константина.

иер. Максима, бол.Надежду, путеш. Романа, Александра, Владимира, Татиану, Наталию, отр.Марию, отр. Анну, мл.Софию, бол.мл.Андрея, Галину бол. Дмитрия

протоиерея Димитрия, путеш.Марию, бол.Георгия, Сергия, непраздн.Елену, млд Александра, бол.Светлану, бол.Галину, Ольгу, Аллу.

Сергия ,воина Владимира, бол.  Николая, Анну, Клавдию, Татьяну,Людмилу.

Протоиерея Сергия, бол.Олега, Наталию,Георгия, Наталию, отр.Леонида, Игоря, Викторию, млд. Артемия, Александра, Евгению, Артемия, млд.Алексия, млд. Антония, Ярослава, Елену,  непр.Ирину, отр. Георгия,  Ольгу


и не помяни беззаконий наших, но по безмерному благосердию Твоему прости нам вся прегрешения наша. Сам очисти и спаси нас: Сам умы наши просвети. Ей, Господи, Спасителю наш! Яви нам
великую и богатую милость Твою.

Молитва 3-я


Собор святых Ангел и Архангел, со всеми небесными силами поет Тя, и глаголет: Свят, Свят, Свят Господь Саваоф, исполнь небо и земля славы Твоея. Осанна в вышних, благословен грядый во имя Господне, осанна в вышних. Спаси мя, Иже еси в вышних Царю, спаси мя и освяти, Источниче освящения; от Тебе бо вся тварь укрепляема есть, Тебе безчисленнии вои трисвятую песнь поют. Тебе и аз недостойный, седящему во свете неприступнем, егоже ужасаются вся-ческая, молюся: ум мой просвети, сердце очисти, и устне отверзи, яко да достойно возмогу пети Тебе: Свят, Свят, Свят еси Господи, всегда, ныне, и присно и в безконечныя веки веков. Аминь.
* * *
Песнь хвалебная св. Амвросия Медиоланского

Тебе Бога хвалим, Тебе Господа испове-дуем, Тебе превечнаго Отца вся земля величает. Тебе вси ангели, Тебе небеса и вся силы, Тебе херувими и серафими непрестанными гласы взывают: Свят, Свят, Свят, Господь Бог Саваоф, полны суть небеса и земля величества славы Твоея. Тебе преславный апостольский лик, Тебе пророческое хвалебное число, Тебе хвалит пресветлое мученическое воинство, Тебе по всей вселенней исповедует Святая Церковь, Отца непостижимаго величества, покланяемаго Твоего истиннаго и Единороднаго Сына, и Святаго Утешителя Духа. Ты, Царю славы Христе, Ты Отца присносущный Сын еси: Ты, ко избавлению приемля человека, не возгнушался еси Девическаго чрева. Ты одолев смерти жало, отверзл еси верующим Царство Небесное. Ты одесную Бога седиши во славе Отчей, Судия прийти веришися. Тебе убо просим: помози рабом Твоим, ихже честною кровию искупил еси. Сподоби со святыми Твоими в вечной славе Твоей царствовати. Спаси люди Твоя, Господи, и благослови достояние Твое, исправи я и вознеси их во веки: во вся дни благословим Тебе, и восхвалим имя Твое во век и в век века. Сподоби, Господи, в день сей без греха сохранитися нам. Помилуй нас, Господи, помилуй нас: буди милость Твоя, Господи, на нас, якоже уповахом на Тя: на Тя, Господи, уповахом, да не постыдимся во веки. Аминь.
* * *
Молитва благодарственная за все благодеяния Божии, св. Иоанна Кронштадтского

Господи! Что принесу Тебе, чем отблагодарю Тебя за Твои непрестанные, величайшие мне и прочим людям Твоим милости Твои? Ибо вот, я каждое мгновение оживляюсь Духом Твоим Святым, каждое мгновение дышу воздухом, Тобой разлитым, легким, приятным, здоровым, укрепляющим, - просвещаюсь Твоим радостным и животворным светом - духовным и вещественным; питаюсь духовной пищей пресладкой и животворной и питьем таковым же, святыми Тайнами Тела и Крови Твоей и пищей и питиями сладости вещественными; Ты одеваешь меня пресветлым, прекрасным царским одеянием - Собой Самим и одеждами вещественными, очищаешь мои прегрешения, исцеляешь и очищаешь многие и лютые страсти мои греховные; отъемлешь мое душевное растление в державе безмер-ной благости, премудрости и крепости Твоей, исполняешь Духом Твоим Святым - Духом святыни, благодати; подаешь душе моей правду, мир и радость, пространство, силу, дерзновение, мужество, крепость, и тело мое одаряешь драгоценным здравием; научаешь руце мои на ополчение и персты мои на брань с невидимыми врагами моего спасения и блаженства, со врагами святыни и державы славы Твоей, с духами злобы поднебесными; венчаешь успехами дела мои, о имени Твоем совершаемые... За все сие благодарю, славлю и благословляю всеблагую, отеческую, всесильную державу Твою, Боже, Спасителю, Благодетелю наш. Но познан буди и прочими людьми Твоими тако, якоже мне явился еси, Человеколюбче, да ведают Тебя, Отца всех, Твою благость, Твой промысл, Твою премудрость и силу и прославляют Тебя, со Отцем и Святым Духом ныне и присно и во веки веков. Аминь.
« Последнее редактирование: 18 Февраля 2016, 20:50:42 от Natalya K. » Записан

Мы должны жить так, чтобы если все Евангелия будут утеряны, люди могли бы их прочесть по нашим лицам.
Митрополит Антоний Сурожский
Olga N.
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 1055


ОЛЬГА


Email
« Ответ #2 : 11 Января 2013, 16:26:24 »

Спаси Господи за труды, Наталия!
Записан

Только в Боге успокаивается душа моя: от Него спасение мое. (Псалтирь 61:2).
Natalya K.
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 8054


Услыши, Боже, моление мое,вонми молитве моей


Email
« Ответ #3 : 16 Января 2013, 12:44:17 »

К Акафисту Иисусу Сладчайшему

Молитва


Владыко Господи Иисусе Христе Боже мой, иже неизреченнаго ради Твоего человеколюбия на конец веков во плоть оболкийся от Приснодевы Марии, славлю о мне Твое спасительное промышление, раб Твой, Владыко; песнословлю Тя, яко Тебе ради Отца познах; благословлю Тя, Егоже ради и Дух Святый в мир прииде; покланяюся Твоей по плоти Пречистой Матери, таковей страшней тайне послужившей; восхваляю Твоя Ангельская ликостояния, яко воспеватели и служители Твоего величествия; ублажаю Предтечу Иоанна, Тебе крестившаго, Господи; почитаю и провозвестившия Тя пророки, прославляю апостолы Твоя святыя; торжествую же и мученики, священники же Твоя славлю; покланяюся преподобным Твоим, и вся Твоя праведники пестунствую. Таковаго и толикаго многаго и неизреченнаго лика Божественнаго в молитву привожду Тебе, всещедрому Богу, раб Твой, и сего ради прошу моим согрешением прощения, еже даруй ми всех Твоих ради святых, изряднее же святых Твоих щедрот, яко благословен еси во веки. Аминь.

Молитва

Господи Святый, в Вышних Живый, и всевидяшим Твоим оком Призираяй на всю тварь, Тебе приклоняем выю души и телесе, и Тебе молимся, Святый святых: простри руку Твою невидимую от святаго жилища Твоего, и благослови вся ны,


прот. Андрея, Елену, Александру, Марию, млд. Василия, Ольгу, Леонида, Анастасию, Елену, Елену,Марину,Илью

иер.Георгия, Любовь, Игоря, Людмилу, Андрея, Ирину, мл.Анастасию, Николая, Иулию, Ольгу, Татиану

Анатолия,Антония,Ирину,Александру(жен.),отр.Павла,Александру(жен.),Николая,Веру,Аллу,Фотинию,Ольгу

Олега, Наталию,Георгия, Наталию со чадами, Александра, Евгению со чадами, Ярослава, Ирину, Ольгу, бол.мл Сергия, Людмилу

Протоиерея Геннадия, протоиерея Олега, иерея Владимира, схимонахиню Нину, бол.Владимира, бол.Ларису, Иннокентия, Лидию, Александру (ж), Фотинию, Наталию, Наталию, Ксению

Надежду, Владимира,  забл. Романа,  Александра (м), Татиану, Наталию со младенцем, отрок. Анну, мл.Софию, Галину

Татиану, Марину, бол.Анатолия, Алексия, Евгения (м), прот.Олега

 иер. Максима, бол. Надежду, Елену, бол. Наталию, бол. Николая, Даниила

 прот.Николая,  Анатолия, Максима, Владимира, Александра, Галину, Елену, Наталью, Татиану

Епископа Антония, иерея Геннадия, Марию, Галину бол.Георгия, Алексия, Дарию, Лидию, Григория, Татьяну




и прости нам всякое согрешение, вольное же и невольное, словом или делом. Даруй нам, Господи, умиление, даруй слезы духовныя от души, во очищение многих наших грехов, даруй велию Твою милость на мир Твой и на ны недостойныя рабы Твоя. Яко благословено и препрославлено есть имя Твое, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков, аминь.
« Последнее редактирование: 25 Января 2013, 14:18:04 от Natalya K. » Записан

Мы должны жить так, чтобы если все Евангелия будут утеряны, люди могли бы их прочесть по нашим лицам.
Митрополит Антоний Сурожский
Natalya K.
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 8054


Услыши, Боже, моление мое,вонми молитве моей


Email
« Ответ #4 : 16 Января 2013, 13:08:48 »

К Акафисту Предтече и Крестителю Господню Иоанну

Молитвы Иоанну Предтече

Молитва первая


Крестителю Христов, честный Предтече, крайний пророче, первый мучениче, постников и пустынников наставниче, чистоты учителю и ближний друже Христов! Тя молю, и тебе прибегая не отрини мене от твоего заступления, не остави мя падшего многими грехи; обнови душу мою покаянием, яко вторым крещением; очисти мя, грехи оскверненнаго, и понуди внити, иможе ничтоже скверно входит, в Царствие Небесное. Аминь.

Молитва вторая

Крестителю Христов, проповедниче покаяния, кающагося не презри мене, но совокупляяся с вои Небесными, молися ко Владыце за мене, недостойнаго, унылаго, немощнаго и печальнаго, во многия беды впадшаго, утружденнаго бурными помыслы ума моего. Аз бо есмь вертеп злых дел, отнюдь не имеяй конца греховному обычаю, пригвожден бо есть ум мой земным вещем. Что сотворю? Не вем. И к кому прибегну, да спасена будет душа моя? Токмо к тебе, святый Иоанне, благодати тезоимените, яко тя пред Господем по Богородице вем больша быти рожденных всех, ты бо сподобился еси коснутися верху Царя Христа, вземлющаго грехи мира, Агнца Божия. Егоже моли за грешную мою душу, да поне отныне, в первый надесять час, понесу тяготу благую и прииму мзду с последними. Ей, Крестителю Христов, честный Предтече, крайний Пророче, первый во благодати мучениче, постников и пустынников наставниче, чистоты учителю и ближний друже Христов! Тя молю, к тебе прибегаю: не отрини мене от твоего заступления, но возстави мя, низверженнаго многими грехи. Обнови душу мою покаянием, яко вторым крещением, понеже обоего начальник еси: крещением омываяй прародительный грех, покаянием же очищаяй коегождо дело скверно. Очисти мя, грехами оскверненнаго, и понуди внити, аможе ничтоже скверно входит, в Царствие Небесное. Аминь.

МОЛИТВА 3

Святый Предтече и Крестителю Христов Иоанне! Проповедник сый покаяния, кающихся не презри нас, но молися ко Владыце Христу за нас, недостойных рабов, унылых, немощных, во многия грехи впадших. Смерти убо чаем, о гресех же наших николиже поболехом и о Царствии Небеснем не попекохомся: но не презри нас, Крестителю Христов, честный Предтече, болий рожденных всех, постником и пустынником наставниче, чистоты учителю и ближний друже Христов. Тя молим, к тебе прибегаем: не отрини нас, просящих твоего заступления, обнови души наша покаянием, еже есть второе крещение: твоим ходатайством пред Господем испроси нам

прот. Андрею, Елене, Александре, Марии, млд. Василию, Ольге, Леониду, Анастасии, Елене, Елене,Марине,Илье

иер.Георгию, Любови, Игорю, Людмиле, Андрею, Ирине, мл.Анастасии, Николаю, Иулии, Ольге, Татиане

Протоиерею Сергию, Олегу, Наталии,Георгию, Наталии со чадами, Александру, Евгении со чадами, Ярославу, Ирине со чадом, Ольге,   Людмиле, Наталии

Сергию , Владимиру, бол. отр. Николаю, Людмиле, Анне, Клавдии

Анатолию,Антонию,Ирине,Александре(жен.),отр.Павлу,Александре(жен.),Николаю,Вере,Алле,Фотинии,бол.Ольге

Епископу Антонию, иерею Геннадию, Марии, Галине бол.Георгию, Алексию, Дарии, Лидии, Григорию, Юлии, Татьяне

иерею Максиму, Надежде, путеш. Роману, Александру, Владимиру, Татиане, Наталии, отрок. Марии, отрок. Анне, млад.Софии, млад.Андрею, Галине, Елене со сродники.

очищение грехов. Уста недостойная вопиют к тебе, и душа смиренная молится, сердце сокрушенное из глубины воздыхает: простри пречистую твою десницу и защити нас от враг видимых и невидимых. Ей, Господи Иисусе Христе! Молитвами святаго Иоанна Крестителя Твоего, изряднее же Пречистыя Твоея Матери, Владычицы нашея Богородицы, спаси нас, грешных рабов Твоих, кающихся о гресех. Ты бо еси Бог кающихся, и на Тя, Спасителя, возлагаем надежду, славяще Пресвятое Имя Твое, со Безначальным Твоим Отцем, и со Пресвятым и Благим и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно и во веки веков.
« Последнее редактирование: 05 Июня 2013, 21:38:49 от Natalya K. » Записан

Мы должны жить так, чтобы если все Евангелия будут утеряны, люди могли бы их прочесть по нашим лицам.
Митрополит Антоний Сурожский
Natalya K.
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 8054


Услыши, Боже, моление мое,вонми молитве моей


Email
« Ответ #5 : 17 Января 2013, 14:42:59 »

К Акафисту Богоявлению Господню


Тропарь, глас 1


 Во Иордане крещающуся Тебе, Господи, Троическое явися поклонение: Родителев бо глас свидетельствоваше Тебе, возлюбленнаго Тя Сына именуя: и Дух в виде голубине извествоваше словесе утверждение: явлейся, Христе Боже, и мир просвещай, слава Тебе.

Кондак, глас 4

 Явился еси днесь вселенней, и свет Твой, Господи, знаменася на нас, в разуме поющих Тя: пришел еси и явился еси, Свет неприступный.

Величание праздника Богоявления

Величаем Тя, Жизнодавче Христе, нас ради ныне плотию крестившагося от Иоанна в водах Иорданских.

Задостойник праздника Богоявления, глас 2

Величай, душе моя,Честнейшую горних воинств Деву Пречистую Богородицу. Недоумеет всяк язык благохвалити по достоянию, изумевает же ум и премирный пети Тя, Богородице; обаче, благая сущи, веру приими, ибо любовь веси Божественную нашу:Ты бо христиан еси предстательница, Тя величаем.

Молитва

Господи Иисусе Христе, Сыне Божий Единородный, от Отца прежде всех век рожденный, Свете от Света, просвещаяй всяческая, в последняя же лета от Пресвятыя Девы Марии нетленно воплощенный и в мир сей на спасение наше пришедый! Ты бо не потерпел еси видети от диавола мучима рода человеча и сего ради в пресветлый день Богоявления Твоего пришел еси на Иордан ко грешником и мытарем креститися от Иоанна, безгрешен сый, да исполниши всякую правду и да возьмеши в водах Иорданских грехи всего мира, яко Агнец Божий, во еже понести я на Себе и искупити Крещением крестным, пречистою Кровию Твоею. Сего ради погрузившуся Тебе в водах, отверзошася Тебе небеса Адамом заключенная и Дух Святый сниде на Тя в виде голубине, просвещение и обожение носяй естеству нашему, и Пребожественный Отец Твой возвести Тебе небесным гласом благоволение Свое, зане сотворил еси волю Его и человек грехи восприял еси и Себе на заклание уже предуготовал еси, якоже Сам рекл еси: «Сего ради любит Мя Отец, яко Аз душу Мою полагаю, да паки прииму ю», и тако во всесветлый день сей, Ты, Господи, положил еси начало искупления нашего от грехопадения прародительскаго. Сего ради вся силы небесныя радуются и вся тварь веселится, чающе свобождение свое от работы истления, глаголюще: Прииде просвещение, благодать явися, избавление наста, мир просветися и людие радостию исполняются. Да веселится ныне небо и земля и мир весь да играет; реки да плещут; источницы и озера, бездны и моря да срадуются, яко Божественным Крещением освятися днесь естество их. Да радуются днесь и человеков собори, яко естество их взыде ныне паки к первому благородию и вси с радостию да поют: Богоявления время. Приидите мысленно на Иордан, видение велие в нем узрим: Христос ко крещению грядет. Христос ко Иордану приходит. Христос наши в воде погребает грехи. Христос овча похищеннаго и заблуждшаго приходит искати и обрет е вводит в рай.
Сего Божественнаго таинства воспоминание празднующе, усердно молимся Тебе, Человеколюбче Господи: сподоби нам

жаждущим по гласу Твоему приити к Тебе, Источнику присноживотныя воды, да почерпем воду благодати Твоея и оставления грехов наших и да отвергшеся нечестия и мирских похотей; целомудренно и девственно, и праведно и благочестно поживем в нынешнем веце, ждуще блаженнаго упования и явления славы Твоея, Великаго Бога и Спаса нашего, да не от дел наших спасеши нас, но по Твоей милости и по обновлению Святаго Духа Твоего банею пакибытия, Егоже обильно излиял еси, да оправдившеся благодатию Его, наследницы будем вечныя жизни во Царствии Твоем, идеже со всеми святыми сподоби нам прославити всесвятое Имя Твое со Безначальным Твоим Отцем и со Пресвятым и Благим и Животворящим Твоим Духом ныне и присно и во веки веков. Аминь
[/color]
« Последнее редактирование: 22 Января 2013, 19:27:27 от Natalya K. » Записан

Мы должны жить так, чтобы если все Евангелия будут утеряны, люди могли бы их прочесть по нашим лицам.
Митрополит Антоний Сурожский
Natalya K.
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 8054


Услыши, Боже, моление мое,вонми молитве моей


Email
« Ответ #6 : 28 Января 2013, 11:55:23 »

К Акафисту  прпп. Кириллу и Марии, родителям прп. Сергия Радонежского
 
Тропарь, глас 1:

Радуйся, преподобная мати Марие, вкупе с супругом твоим преподобным Кириллом, яко родила еси избранный сосуд Христа Бога нашего, Сергия преподобнаго, служителя Живоначальной Троицы, предстательствует бо к Ней о мире всего мира и спасении душ наших.

Кондак, глас 8:


Воспоем днесь преподобныя Кирилла и Марию, прославльшияся в Российской земли новыя чудотворцы, тем же неоскудно потоцы людей православных притекают к раце ваших святых мощей, с верою и любовию взывая: молитеся о нас ко Пресвятей Троице с богоносным аввою Сергием мир стране нашей даровати и душам нашим велия милости.


МОЛИТВА
преподобным Кириллу и Марии,
родителям преподобного Сергия Радонежского


О раби Божии, преподобнии Кирилле и Марие! Аще и скончали есте временную жизнь свою телом, но духом не отступаете от нас, руководствуете же ны ко Христу Богу, наставляете шествовати по заповедем Господним и носити крест свой и последовати Владыце нашему. Вы, преподобнии, вкупе с преподобным и Богоносным отцем нашим Сергием, вашим возлюбленным сыном, имеете дерзновение ко Христу Богу нашему и ко Святей Его Богоматери. Будите молитвенницы и ходатаи о нас, недостойных,

прот. Андрее, Елене, Александре, Марии, млд. Василии, Ольге, Леониде, Анастасии, Елене, Елене,Марине,Илье

иер.Георгие, Любови, Игоре, Людмиле, Андрее, Ирине, мл.Анастасии, Николае, Иулии, Ольге, Татиане

Анатолие,Антоние,Ирине,Александре(жен.),отр.Павле,Александре(жен.),Николае,Вере,Алле,Фотинии,Ольге

Татиане, Марине, бол.Анатолие, Алексие, Евгение (м), прот.Олеге

Прот. Сергие, Олеге, Наталии,Георгие, Наталии, Александре, Евгении, Ярославе, Ирине, Ольге, млд.Леониде, млд. Алексие, млд.Георгие, отр.Артемие, Игоре, Виктории,  Людмиле

Анатолие, Максиме,  Владимире, Галине, Елене, Натальи

бол. Надежде, Владимире,  забл. Романе,  Александре (м), Татиане, Наталии со младенцем, отрок. Анне, мл.Софии, Галине

 иер. Максиме, бол. Надежде, Елене, бол. Наталии, бол. Николае, Данииле, бол. Надежде

Епископе Антоние, иерее Геннадие, Марии, Галине бол.Георгие, Алексие, Дарии, Лидии, Григорие, Татьяне

иерее Владимире, бол. Галине, Александре (м), Екатерине со чадами, Анне со чадами,  Владимире, Сергие, Анастасии со чадами, Виталие, бол. Алексие, отр. Ярославе, Вере, бол. Христине, Владимире

Сергие , Владимире, бол. отр. Николае, Людмиле, Анне, Клавдии

жительствующих во святей обители вашей, ей же вы и начальницы. Будите помощницы и заступницы Богом собранней дружине сей, да жительствующим на месте сем и приходящий с верою, вашими молитвами сохраняеми, невредими от бесов и от человек злых пребудем, славяще Святую Троицу, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.


Молитва преподобным Кириллу и Марии, родителям преподобного Сергия Радонежского

О раби Божии, схимонаше Кирилле и схимонахине Марие! Внемлите смиренному молению нашему. Аще бо временное житие ваше скончали есте, но духом от нас не отступаете, присно по заповедем Господним шествовати нас научающе и крест свой терпеливо носити нам пособствующе. Се бо вкупе со преподобным и богоносным отцем нашим Сергием, вашим возлюбленным сыном, дерзновение ко Христу Богу и ко Пречистой Его Матери стяжали есте. Темже и ныне будите молитвенницы и ходатаи о нас, недостойных рабах Божиих

прот. Андрее, Елене, Александре, Марии, млд. Василии, Ольге, Леониде, Анастасии, Елене, Елене,Марине,Илье

иер.Георгие, Любови, Игоре, Людмиле, Андрее, Ирине, мл.Анастасии, Николае, Иулии, Ольге, Татиане

Анатолие,Антоние,Ирине,Александре(жен.),отр.Павле,Александре(жен.),Николае,Вере,Алле,Фотинии,Ольге

Прот. Сергие, Олеге, Наталии,Георгие, Наталии, Александре, Евгении, Ярославе, Ирине, Ольге, млд.Леониде, млд. Алексие, млд.Георгие, отр.Артемие, Игоре, Виктории,  Людмиле

Татиане, Марине, бол.Анатолие, Алексие, Евгение (м), прот.Олеге

Анатолие, Максиме,  Владимире, Галине, Елене, Натальи

бол. Надежде, Владимире,  забл. Романе,  Александре (м), Татиане, Наталии со младенцем, отрок. Анне, мл.Софии, Галине

 иер. Максиме, бол. Надежде, Елене, бол. Наталии, бол. Николае, Данииле, бол. Надежде

Епископе Антоние, иерее Геннадие, Марии, Галине бол.Георгие, Алексие, Дарии, Лидии, Григорие, Татьяне

иерее Владимире, бол. Галине, Александре (м), Екатерине со чадами, Анне со чадами,  Владимире, Сергие, Анастасии со чадами, Виталие, бол. Алексие, отр. Ярославе, Вере, бол. Христине, Владимире

Сергие , Владимире, бол. отр. Николае, Людмиле, Анне, Клавдии


 Будите нам заступницы крепции, да верою живуще, заступлением вашим сохраняеми, невредими от бесов и от человек злых пребудем, славяще Святую Троицу, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.
« Последнее редактирование: 30 Января 2013, 15:05:23 от Natalya K. » Записан

Мы должны жить так, чтобы если все Евангелия будут утеряны, люди могли бы их прочесть по нашим лицам.
Митрополит Антоний Сурожский
Natalya K.
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 8054


Услыши, Боже, моление мое,вонми молитве моей


Email
« Ответ #7 : 07 Февраля 2013, 21:06:32 »

К Акафисту Сретению Господню


Тропарь Сретения Господня
глас 1
Радуйся, Благодатная Богородице Дево, из Тебе бо возсия Солнце Правды, Христос Бог наш, просвещаяй сущия во тьме. Веселися и ты, старче праведный, приемый во объятия Свободителя душ наших, дарующаго нам воскресение.

Кондак Сретения Господня
глас 1
Утробу Девичу освятивый Рождеством Твоим и руце Симеоне благословивый, якоже подобаше, предварив, и ныне спасл еси нас, Христе Боже, но умири во бранех жительство и укрепи люди, ихже возлюбил еси, Едине Человеколюбче.


Молитва ко Господу нашему Иисусу Христу


Господи Иисусе Христе, Единородный Сыне и Слове Божий, древле во пророцех виденный, якоже зерцалом в гаданий, в последок же дний сих плотию от Пресвятыя Девы Марии нетленно рожденный и в четыредесятный день сей во Святилище во сретение всему миру от Тоя, яко Младенец руконосим, явленный и во объятиях праведнаго Симеона во спасение всем сущим от Адама носимый! Коль преславно и пресветло Твое на руку Богоматери во храм Господень принесение и от святаго старца Божественное сретение Твое! Днесь небеса веселятся и радуется земля, яко видена быша шествия Твоя, Боже, шествия Бога нашего Царя, Иже во Святем. Древле Моисей восходит видети славу Твою, но не возможе увидити лица Твоего, зане явил еси ему точию задняя Своя. В пресветлый же день сей сретения Твоего Ты явил еси Себе человеком во святилище, сияя неизреченным Светом Божества, да вкупе с Симеоном видят Тя лицем к лицу и руками да осяжут Тя, и восприемши во объятия своя, да познают Ти Бога во плоти пришедша. Сего ради прославляем неизреченное снисхождение и велие человеколюбие Твое, яко пришествием Твоим даровал еси ныне небесную радость падшему древле роду человечу: Ты бо праведным судом Своим изгнал еси прародители наши из рая сладости в мир сей, ныне же помиловал еси нас и паки отверзл нам райския обители и обратил еси плач наш на радость, да падший Адам к тому уже да не стыдится Тебе за преслушание и да не будет скрыватися лица Твоего, Тобою призываемый, яко Ты пришел еси ныне, да возьмеши на Себе грех его, да омыеши его Своею кровию и да облечеши его нага суща в ризу спасения и одежду веселия и украсиши его, яко невесту красотою. Нам же всем Божественное Твое сретение воспоминающим, сподоби с мудрыми девами изыти на сретение Твое, Небесному Жениху нашему, с горящими светильниками веры, любви и чистоты, да улицезрим очами веры Божественное лице Твое, да восприимем Тя в душевныя объятия своя, и да понесем Тя в сердце своем во вся дни Живота своего, да будеши нам в Бога и мы в людие Твои. В последний же и Страшный день пришествия Твоего, егда вси святии изыдут на последнее и великое сретение Твое на воздусе, сподоби и нам

прот. Андрею, Елене, Александре, Марии, млд. Василию, Ольге, Леониду, Анастасии, Елене, Елене, Марине, Илье

иер.Георгию, Любови, Игорю, Людмиле, Андрею, Ирине, мл.Анастасии, Николаю, Иулии, Ольге, Татиане

 иерею Владимиру, бол. Галине, Александру (м), Екатерине со чадами, Анне со чадами,  Владимиру, Сергию, Анастасии со чадами, Виталию,  Алексию, отр. Ярославу, Вере, бол. Христине,  бол. Наталии

Татиане, Марине, бол.Анатолию, Алексию, Евгению (м), прот.Олегу, бол.Иулии

Анатолию,Антонию,Ирине,Александре(жен.),отр.Павлу,Александре(жен.),Николаю,Вере,Алле,Фотинии,Ольге

бол. Надежде, Владимиру,  бол. Роману,  Александру (м), Татиане, Наталии со младенцем,  отрок. Анне, мл.Софии, Галине

Протоиерею Сергию, Олегу, бол. Наталии,Георгию, Наталии, Александру, Евгении, Ярославу, Ирине, Ольге, млд.Леониду, млд. Алексию, млд.Георгию, отр.Артемию, Игорю, Виктории,  Людмиле, Наталии

 Анатолию, Максиму,  Владимиру, Галине, Елене, Натальи, Ольге, Марине, Анне, Наталье, Наталье, Светлане, Марине, Ольге, Алле, Елене

Епископу Антонию, иерею Геннадию, Марии, Галине бол.Георгию, Алексию, Дарии, Лидии, Григорию, Татьяне

Сергию , Владимиру, бол. отр. Николаю, Людмиле, Анне, Клавдии

Марине, Вере, Александру, Иоанну, Наталии, Ксении, Наталии, Александру, Анне

Евгении(ж),  отр.Илию, Ольге

 иер. Максиму, бол. Надежде, Елене, бол. Наталии, бол. Николаю, Даниилу, бол. Надежде, бол.Нине

Ольге, Димитрию, бол. Геннадию, Иоанне, Ярославу,  бол.Ольге со чадами, Валентине,  Олегу, бол. Алле, бол. Георгию, Марии, Надежде,Марине

Болящих:
протоиерею Савве,протоиерею Николаю, Христине, Иоанну,Наталии, непразд. Елене, Ирине, Виктору, млад. Дарии, отроку Николаю, Георгию, Наталии, Михаилу, Геннадию, Сергию, Надежде, Марине, Ольге, Валентине, Галине, Людмиле,Людмиле, непраздной Ольге, отр.  Константину, отр. Филиппу, отр. Иоанну, Валентине

усрети Тя, да тако всегда с Господом будем. Слава милосердию Твоему, Слава Царствию Твоему, Слава смотрению Твоему, Едине Человеколюбче, яко Твое есть Царство, и Сила, и Слава со Безначальным Твоим Отцем и Пресвятым и Благим и Животворящим Твоим Духом ныне и присно, и во веки веков. Аминь


Молитва ко Пресвятей Владычице Богородице

О, Пресвятая, Небесною чистотою сияющия Дево, кроткая Голубице, нескверная Агнице, миру Благая Помощнице, Мати Христа Бога нашего! Ты еси начало, средина и конец нынешния радости нашея, яко из Тебе возсия Солнце Правды Христос Бог наш и Того принесла еси на святых объятиях Своих в четыредесятный день сей во Святилище на сретение наше и на радость и спасение всему миру. Сего ради и ублажаем и прославляем Тя, яко Ты еси Скиние Бога с человеки Богословом предзримая, Ею же Бог вселися с нами, да мы людие Его будем? Ты еси Дверь небесная Иезекиилем предреченная, Еюже отверзошася паки нам входы в райския обители. Ты еси Лествице высокая, Иаковом предвидимая, Еюже сниде Бог на землю и Мосте, преводяй сущия от земли на небо. Темже молим Тя, взирающе, яко пошла еси во Святилище, носящи Огнь Небесный рукама Своима, Бога, Благодатная. Огнем молитвы Твоея попали огнь страстей наших, да избавимся вечнаго огня геенскаго. Во Святилище пришла еси очищения ради законного, очищения не требующая, яко Дева Чистая и сим научи нас

прот. Андрея, Елену, Александру, Марию, млд. Василия, Ольгу, Леонида, Анастасию, Елену, Елену, Марину, Илью

иер.Георгия, Любовь, Игоря, Людмилу, Андрея, Ирину, мл.Анастасию, Николая, Иулию, Ольгу, Татиану

 иерей Владимира, бол. Галину, Александра (м), Екатерину со чадами, Анну со чадами,  Владимира, Сергия, Анастасию со чадами, Виталия,  Алексия, отр. Ярослава, Веру, бол. Христину,  бол. Наталию

Татиану, Марину, бол.Анатолия, Алексия, Евгения (м), прот.Олега, бол.Иулию

Анатолия,Антония,Ирину,Александру(жен.),отр.Павла,Александру(жен.),Николая,Веру,Аллу,Фотинию,Ольгу

бол. Надежду, Владимира,  бол. Романа,  Александра (м), Татиану, Наталию со младенцем,  отрок. Анну, мл.Софию, Галину

Протоиерея Сергия, Олега, бол. Наталию,Георгия, Наталию, Александру, Евгению, Ярослава, Ирину, Ольгу, млд.Леонида, млд. Алексия, млд.Георгия, отр.Артемия, Игоря, Викторию,  Людмилу, Наталию

 Анатолия, Максима,  Владимира, Галину, Елену, Наталью, Ольгу, Марину, Анну, Наталью, Наталью, Светлану, Марину, Ольгу, Аллу, Елену

Епископа Антония, иерея Геннадия, Марию, Галину бол.Георгия, Алексия, Дарию, Лидию, Григория, Татьяну

Сергия , Владимира, бол. отр. Николая, Людмилу, Анну, Клавдию

Марину, Веру, Александра, Иоанна, Наталию, Ксению, Наталию, Александра, Анну

Евгению(ж),  отр.Илия, Ольгу

 иер. Максима, бол. Надежду, Елену, бол. Наталию, бол. Николая, Даниила, бол. Надежду, бол.Нину

Ольгу, Димитрия, бол. Геннадия, Иоанну, Ярослава,  бол.Ольгу со чадами, Валентину,  Олега, бол. Аллу, бол. Георгия, Марию, Надежду,Марину

Болящих:
протоиерея Николая, Христину, Иоанна,Наталию, непразд. Елену, Ирину, Виктора, млад. Дарию, отрока Николая, Георгия, Наталию, Михаила, Геннадия, Сергия, Надежду, Марину, Ольгу, Валентину, Галину, Людмилу,Людмилу, непраздную Ольгу, отр.  Константина, отр. Филиппа, отр. Иоанна, Валентину

како подобает нам хранити себе в целомудрии и чистоте и с каковым смирением подобает нам провождати подвиг девства, памятуя, како Ты, превыше Херувим Сущая, стала еси на месте нечистых жен. Ты, о, Мати Пресвятая, Сама сущи Боговместимый храм Божий принесла еси в церковь законную Превожделеннаго сына Твоего, Христа Бога нашего, сподоби и нам паче всего на земли любити храмы Сына Твоего, посещати я во вся дни живота нашего, зрети тамо красоту Господню, яко лучше един день приметатися во дворех Господних, паче неже жити в селениих грешничих. Наипаче же даруй нам, Пречистая, яко же Симеону, неосужденно носити Сына Твоего и Бога нашего в сердечных объятиях Своих, егда причастницы будем Пречистаго Тела и Крови Его, и помози нам тогда сугубо хранити себе во святыне и страхе Божиим, да не растлим храм плоти нашея. И тако выну сретающе, о Богомати, Сына Твоего в сердцах и душах наших, да сподобимся молитвами Твоими достигнути и блаженнаго онаго сретения Господня на воздусе, егда со всеми святыми выну будем славити и воспевати Пресвятое Имя Его со Отцем и Святым Духом и Твое милостивое предстательство ныне и присно и во веки веков. Аминь



Святитель Феофан Затворник. Мысли на каждый день года

Сретение. В Сретении Господа окружают, с одной стороны, праведность, чающая спасение не в себе, - Симеон, и строгая в посте и молитвах жизнь, оживляемая верою, - Анна; с другой - чистота существенная, всесторонняя и непоколебимая - Дева Богоматерь, и смиренная, молчаливая покорность и преданность воле Божией - Иосиф Обручник. Перенеси все эти духовные настроения в сердце свое и встретишь Господа не приносимого, а Самого грядущего к тебе, восприимешь Его в объятия сердца, и воспоешь песнь, которая пройдет небеса и возвеселит всех ангелов и святых.
« Последнее редактирование: 14 Февраля 2013, 19:57:24 от Natalya K. » Записан

Мы должны жить так, чтобы если все Евангелия будут утеряны, люди могли бы их прочесть по нашим лицам.
Митрополит Антоний Сурожский
Марина)
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 952



Email
« Ответ #8 : 17 Февраля 2013, 13:37:48 »

Наташа включи пожалуйста в молитву сегодня, Наташу (Нику) и ее семью Александра(Муж), Владислав, Владимир, Дмитрий. млд.Иоанн.
Записан

Чрез всех и все с тобою говорит воля Божия, доставляя тебе богатно случаи запечатлеть, засвидетельствовать мыслью, словом или делом добротность твоего направления к свету лица Божия, а не на поиски изменения жизни с полезностью душевной работы над собою. Преподобный Анатолий Оптинский.
Марина_
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 4252


Non progredi est regredi


« Ответ #9 : 21 Июня 2013, 15:49:32 »

Записан

«О трех предметах не спеши рассуждать: о Боге, пока не укрепишься в вере, о чужих грехах, пока не вспомнишь о своих, и о грядущем дне, пока не увидишь рассвета...»

Свт. Николай Сербский
Natalya K.
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 8054


Услыши, Боже, моление мое,вонми молитве моей


Email
« Ответ #10 : 16 Июля 2013, 09:26:02 »

К Акафисту святым Царственным страстотерпцам Царю Николаю, Царице Александре, Цесаревичу Алексию, Царевнам Ольге, Татиане, Марии и Анастасии

    Молитва

     Что вы наречем, о святии страстотерпцы Царствении, Царю Николае, Царице Александро, Цесаревиче Алексие, Царевны Ольго, Татиано, Марие и Анастасие! Славы ангельския сподоби вас Христос Господь и нетленных венцев во Царствии Своем, наш же ум и язык недоумеет, како восхвалити вас по достоянию.
     Молим вас с верою и любовию, помозите нам
прот. Андрею, Елене, Александре, Марии, млд. Василию, Ольге, Леониду, Анастасии, Елене, Елене, Марине, Илье

иерею Владимиру, бол. Галине, Александру (м), Екатерине,  Анне,  Ярославу, Дионисию, Никите, Кириллу, Владиславу, Вере, мл. Тимофею, мл. Марии, мл. Елисавете, Владимиру, Виталию,  Алексию, Анастасии, Сергию

Епископу Антонию, иерею Геннадию, Марии, Галине бол.Георгию, Алексию, Дарии, Лидии, Григорию, Юлии, Татьяне

Протоиерею Сергию, бол.Олегу, Наталии,Георгию, Наталии со чадами, Александру, Евгении со чадами, Ярославу, Ирине со чадом, Ольге,   Людмиле, Наталии

 бол. млад. Иоанну

Ольге, Димитрию, бол. Геннадию,  бол. Ярославу, Иоанне, Олегу,  Елене, Вере, Ольге, Анне, Надежде, Марине

Татиане, Марине, бол.Анатолию, Алексию, Евгению (м)

Наталье, Анатолию, Галине, бол. Максиму, Елене, Владимиру, бол.Алле, бол.Георгию, бол.Ольге, Татиане

иер.Георгию, Любовь, Игоря, Людмилу, Андрею, Ирине, мл.Анастасии, Николаю, Иулии, Ольге, Татиане

с терпением, благодарением, кротостию и смирением нести крест свой, надежду на Господа возлагающе и вся в руце Божии предающе. Научите нас чистоте и целомудрию сердечному, да, по глаголу апостола, всегда радуемся, непрестанно молимся, о всем благодарим. Согрейте сердца наша теплотою любве христианския. Болящия уврачуйте, юныя наставите, родители умудрите, скорбящим даруйте отраду, утешение и надежду, заблуждшия к вере и покаянию обратите. Защитите нас от козней лукаваго духа и от всякия клеветы, напасти и злобы.
     Не оставите нас, заступления вашего просящих. Умолите Всемилостиваго Владыку и Пречистую Деву Богородицу Марию за державу Российскую! Да предстательством вашим укрепит Господь страну нашу, да ниспослет нам вся благопотребная к жизни сей и сподобит Царствия Небеснаго, идеже вкупе с вами и со всеми святыми земли Российския прославим Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.
« Последнее редактирование: 16 Июля 2013, 15:51:22 от Natalya K. » Записан

Мы должны жить так, чтобы если все Евангелия будут утеряны, люди могли бы их прочесть по нашим лицам.
Митрополит Антоний Сурожский
Natalya K.
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 8054


Услыши, Боже, моление мое,вонми молитве моей


Email
« Ответ #11 : 17 Июля 2013, 14:17:23 »

К Акафисту преподобному Сергию Радонежскому чудотворцу

Молитвы преподобному Сергию Радонежскому чудотворцу

Молитва первая

О священная главо, Преподобне и Богоносне отче наш Сергие, молитвою твоею, и верою, и любовию, яже к Богу, и чистотою сердца, еще на земли во обитель Пресвятыя Троицы душу твою устроивый, и ангельскаго общения и Пресвятыя Богородицы посещения сподобивыйся, и дар чудодейственныя благодати приемый, по отшествии же твоем от земных наипаче к Богу приближивыйся, и Небесныя Силы приобщивыйся, но и от нас духом любве своея не отступивый и честныя твоя мощи, яко сосуд благодати полный и преизливающийся, нам оставивый! Велие имея дерзновение ко Всемилостивому Владыце, моли спасти рабы Его, сущей в тебе благодати Его верующия и к тебе с любовию притекающия. Испроси нам

прот. Андрею, Елене, Александре, Марии, млд. Василию, Ольге, Леониду, Анастасии, Елене, Елене, Марине, Илье

иер.Георгию, Любови, Игорю, Людмиле, Андрею, Ирине, мл.Анастасии, Николаю, Иулии, Ольге, Татиане

 иерею Владимиру, бол. Галине, Александру (м), Екатерине,  Анне,  Ярославу, Дионисию, Никите, Кириллу, Владиславу, Вере, мл. Тимофею, мл. Марии, мл. Елисавете, Владимиру, Виталию,  Алексию, Анастасии, Сергию

Анатолию,Антонию,Ирине,Александре(жен.),отр.Павлу,Александре(жен.),Николаю,Вере,Алле,Фотинии,бол.Ольге

Прот. Сергию, бол.Олегу, Наталии,Георгию, Наталии со чадами, Александру, Евгении со чадами, Ярославу, Ирине со чадом, Ольге, бол. мл. Иоанну, бол.Людмиле, бол.отр.Николаю, бол.Ксении

Елене, Анатолию, Валентине, воину Антонию,  отр.Георгию, Александру, Надежде, отр. Владиславу, бол. Наталии, непр. Иоанне

Ольге, Димитрию, бол. Геннадию,  бол. Ярославу, Иоанне, Олегу,  Елене, Вере, Ольге, Анне, Надежде, Марине

иерея Димитрию, Алле, Марии, бол.Георгию, бол.Галине, непраздной Елене, бол.Светлане, бол. Иоанне, Андрею, Сергию, Любови

Наталье, Анатолию, Галине, бол. Максиму, Елене, Владимиру, бол.Алле, бол.Георгию, бол.Ольге, Татиане
Епископу Антонию, иерею Геннадию, Марии, Галине бол.Георгию, Алексию, Дарии, Лидии, Григорию, Юлии, Татьяне

 от великодаровитаго Бога нашего всякий дар, всем и коемуждо благопотребен, веры непорочны соблюдение, градов наших утверждение, мира умирение, а от глада и пагубы избавление, от нашествия иноплеменных сохранение, скорбящим утешение, недугующим исцеление, падшим возставление, заблуждающим на путь истины и спасения возвращение, подвизающимся укрепление, благоделающим в делах благих преуспеяние и благословение, младенцам воспитание, юным наставление, неведущим вразумление, сиротам и вдовицам заступление, отходящим от сего временнаго жития к вечному благое уготовление и напутствие, отшедшим блаженное упокоение, и вся ны споспешествующими твоими молитвами сподоби в день Страшнаго Суда шуия части избавится, десныя же страны общники быти и блаженный оный глас Владыки Христа услышати: приидите, благословеннии Отца Моего, наследуйте уготованное вам Царствие от сложения мира. Аминь.

Молитва вторая

О священная главо, Преподобне отче, преблаженне Авво Сергие великий! Не забуди убогих своих до конца, но поминай нас во святых своих и благоприятных молитвах к Богу. Помяни стадо твое, еже сам упасл еси, и не забуди посещати чад твоих. Моли за ны, отче священный, за дети твоя духовныя, яко имея дерзновение к Небесному Царю, не премолчи за ны ко Господу и не презри нас, верою и любовию чтущих тя. Поминай нас, недостойных у Престола Вседержителева и не престай моляся о нас ко Христу Богу, ибо дана тебе бысть благодать за ны молитися. Не мним бо тя суща мертва, аще бо и телом преставился еси от нас, но и по смерти жив сый пребываеши. Не отступай от нас духом, сохраняя нас от стрел вражиих, и всякия прелести бесовския, и козней диавольских, пастырю наш добрый; аще бо и мощей твоих рака пред очами нашима видима есть всегда, но святая твоя душа со ангельскими воинствы, со безплотными лики, с Небесными Силами, у Престола Вседержителя предстоящи, достойно веселится. Ведуще бо тя воистинну и по смерти жива суща, тебе припадаем и тебе молимся, еже молитися о нас Всесильному Богу о пользе душ наших, и испросити время на покаяние, и о невозбранном преитии от земли на Небо, мытарств же горьких, бесов, воздушных князей и вечныя муки избавитися, и Небесному Царствию наследником быти со всеми праведными, от века угодившими Господу нашему Иисусу Христу. Емуже подобает всякая слава, честь и поклонение со Безначальным Его Отцем, и с Пресвятым, и Благим, и Животворящим Его Духом ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

Молитва третья

О небеснаго гражданине Иерусалима, Преподобне отче Сергие! Воззри на нас милостиво и к земли приверженных возведи к высоте небесней. Ты горе, на Небеси; мы на земли, низу, удалены от тебе, не толико местом, елико грехами своими и беззакониями; но к тебе, яко нам сродному, прибегаем и взываем: настави нас ходити путем твоим, вразуми и руководствуй. Свойственно есть тебе, отче наш, благоутробие и человеколюбие: на земли живущу, не о своем токмо спасении бысть тебе попечение, но и о всех к тебе притекающих. Наставления твоя быша трость книжника скорописца, на сердце каждаго глаголы жизни начертавающая. Не телесныя токмо врачевал еси болезни, но паче душевных врач изящный явился еси, и вся твоя святая жизнь бысть зерцало всякия добродетели. Аще толик был еси, святче Божий, на земли: колик ныне еси, на Небеси! Ты днесь предстоиши Престолу Света Неприступнаго, и в нем, яко в зерцале, зриши вся наша нужды и прошения; ты водворяешися вкупе со Ангелы, о единем грешнице кающемся радующимися. И человеколюбие Божие есть неистощимо, и твое к Нему дерзновение много: не престани о нас вопия ко Господу. Испроси предстательством твоим у Всемилостиваго Бога нашего мир Церкви Его, под знамением Креста воинствующей, согласие в вере и единомудрие, суемудрия же и расколов истребление, утверждение во благих делех, больным исцеление, печальным утешение, обиженным заступление, бедствующим помощь. Не посрами нас, к тебе с верою притекающих. Аще бо и недостойни есмы толикаго отца и ходатая, но ты, подражатель быв человеколюбия Божия, сотвори ны достойны чрез обращение от злых дел к благому житию. Вся Богопросвещенная Россия, твоими чудесы исполненная и милостями облагодетельствованная, исповедает тя быти своего покровителя и заступника. Яви древния милости твоя, и ихже отцем вспомоществовал еси, не отрини и нас, чад их, стопами их к тебе шествующих. Веруем, яко духом нам соприсутствуеши. Идеже бо есть Господь, якоже слово Его учит нас, тамо и слуга Его будет. Ты верный еси раб Господень, и Богу везде сущу, ты в Нем еси, и Он в тебе есть, паче же и телом с нами еси. Се нетленныя и живоносныя твоя мощи, яко сокровище безценное, вручи нам чудес Бог. Предстояще им, яко тебе живу сущу, припадаем и молимся: приими моления наша и вознеси их на жертвенник благоутробия Божия, да приимем тобою благодать и благовременну в нуждах наших помощь. Укрепи нас, малодушных, и утверди нас в вере, да несомненно уповаем получити вся благая от благосердия Владыки молитвами твоими. Паству же твою духовную, тобою собранную, не престани управляти жезлом духовныя мудросте: подвизающимся помоги, разслабленныя возстави, споспеши иго Христово несть во благодушии и терпении, и всех нас управи в мире и покаянии скончати живот наш и преселитися со упованием в блаженная недра Авраамова, идеже ты радостно по трудех и подвизех ныне почиваеши, прославляя со всеми святыми Бога, в Троице славимаго, Отца, и Сына, и Святого Духа. Аминь.

Молитва четвертая

О преподобне и богоносне отче наш Сергие! Воззри на нас (имена) милостивно и, к земли приверженных, возведи к высоте небесней. Укрепи наше малодушие и утверди нас в вере, да несомненно уповаем получити вся благая от благосердия Владыки Бога молитвами твоими. Испроси предстательством твоим всякий дар всем и коемуждо благопотребен и вся ны споспешествующими твоими молитвами сподоби в день Страшнаго суда шуия части избавитися, десныя же страны общники быти и блаженный оный глас Владыки Христа услышати: приидите, благословеннии Отца Моего, наследуйте уготованное вам Царствие от сложения мира. Аминь. Тропарь преподобному Сергию Радонежскому Тропарь, глас 4 Иже добродетелей подвижник, яко истинный воин Христа Бога, на страсти вельми подвизался еси в жизни временней, в пениих, бдениих же и пощениих образ быв твоим учеником: темже и вселися в тя Пресвятый Дух, Егоже действием светло украшен еси: но яко имея дерзновение ко Святей Троице, поминай стадо, еже собрал еси мудре, и не забуди якоже обещался еси, посещай чад твоих, Сергие преподобне, отче наш.
 
Тропарь, глас 4 (Обретение мощей)

 Днесь пресветло красуется царствующий град Москва, яко светолучными зарями, молниями чудес твоих осияемь, всю вселенную созывает похвалити тя, Богомудре Сергие; пречестная же и славная обитель твоя, юже во Имя Святыя Троицы многими труды твоими создал еси, отче, имущи в себе стада ученик твоих, веселия и радости исполняется. Мы же, празднующе преславное обретение честных мощей твоих, в земли сокровенных, яко цвет благоуханен и кадило благовонно, любезно я лобызающе, различная исцеления приемлем и твоими молитвами грехов прощения сподобляемся, отче преподобне Сергие, моли Святую Троицу спасти души наша.

Тропарь, глас 8

От юности восприял еси Христа в души твоей, преподобне, и паче всего возжелал еси мирскаго мятежа уклонитися: мужески в пустыню вселился еси, и чада послушания в ней, плоды смирения возрастил еси. Тем быв Троице вселение, чудесы твоими всех просветил еси, приходящих к тебе с верою, исцеления всем подавал обильно, отче наш Сергие, моли Христа Бога, да спасет души наша.

Источник: http://www.proeveryday.ru/index.php?id=molitva/ugodniki/cradon © proeveryday.ru
« Последнее редактирование: 17 Июля 2013, 14:39:38 от Natalya K. » Записан

Мы должны жить так, чтобы если все Евангелия будут утеряны, люди могли бы их прочесть по нашим лицам.
Митрополит Антоний Сурожский
Natalya K.
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 8054


Услыши, Боже, моление мое,вонми молитве моей


Email
« Ответ #12 : 29 Августа 2013, 14:59:31 »

К Акафисту  Пресвятой Богородице перед ее иконой "Всецарица"

Молитвы Пресвятой Богородице перед иконою "Всецарица"

МОЛИТВА 1-Я перед иконой Божьей Матери Всецарица

О пречистая Богомати, Всецарице! Услыши многоболезненное воздыхание наше пред чудотворною иконою Твоею, из Афонского удела в Россию пренесенною, призри на чад Твоих, неисцельными недуги страждущих, ко святому образу Твоему с верою припадающих! Якоже птица крилома покрывает птенцы своя, тако и Ты ныне, присно жива сущи, покрый нас

прот. Андрея, Елену, Александру, Марию, млд. Василия, Ольгу, Леонида, Анастасию, Елену, Елену, Марину, Илью

иерея Максима, Надежду,  Романа, Александра, Владимира, Татиану, Наталию, отрок. Марию, отрок. Анну, млад.Софию, бол. млад.Андрея, Галину

Протоиерея Сергия, бол.Олега, Наталию,Георгия, Наталию со чадами, Александра, Евгению со чадами, Ярослава, Ирину со чадом, Ольгу,   Людмилу, Наталию

Татиану, Марину, бол.Анатолия, Алексия, Евгения (м)

Анатолия,Антония,Ирину,Александру(жен.),отр.Павла,Александру(жен.),Николая,Веру,Аллу,Фотинию,бол.Ольгу


многоцелебным Твоим омофором. Тамо, идеже надежда исчезает, несумненною Надеждою буди. Тамо, идеже лютыя скорби превозмогают, Терпением и Ослабою явися. Тамо, идеже мрак отчаяния в души вселися, да возсияет неизреченный свет Божества! Малодушныя утеши, немощныя укрепи, ожесточенным сердцам умягчение и просвещение даруй. Исцели болящия люди Твоя, о всемилостивая Царице! Ум и руки врачующих нас благослови; да послужат орудием Всемощнаго Врача Христа Спаса нашего. Яко живей Ти, сущей с нами, молимся пред иконою Твоею, о Владычице! Простри руце Твои, исполненныя исцеления и врачбы, Радосте скорбящих, в печалех Утешение, да чудотворною помощь скоро получив, прославляем Живоначальную и Нераздельную Троицу, Отца и Сына и Святаго Духа, во веки веков. Аминь.

МОЛИТВА 2-Я перед иконой Божьей Матери Всецарица

Всеблагая, досточудная Богородице, Пантанасса, Всецарице! Несмь достоин, да внидеши под кров мой! Но яко милостиваго Бога любоблагоутробная Мати, рцы слово, да исцелится душа моя и укрепится немощствующее тело мое. Имаши бо державу непобедимую, и не изнеможет у Тебе всяк глагол, о Всецарице! Ты за мя упроси! Ты за мя умоли. Да прославляю преславное имя Твое всегда, ныне и в бесконечныя веки. Аминь.

ТРОПАРЬ, ГЛАС 4 перед иконой Божьей Матери Всецарица

Образом радостотворным честныя Всецарицы, желанием теплым взыскающих благодати Твоея, спаси, Владычице; избави от обстояний к Тебе прибегающих; от всякия напасти огради стадо Твое, к заступлению Твоему взывающее присно.
« Последнее редактирование: 30 Августа 2013, 12:07:32 от Natalya K. » Записан

Мы должны жить так, чтобы если все Евангелия будут утеряны, люди могли бы их прочесть по нашим лицам.
Митрополит Антоний Сурожский
Natalya K.
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 8054


Услыши, Боже, моление мое,вонми молитве моей


Email
« Ответ #13 : 15 Сентября 2013, 20:58:22 »

К Акафисту Пресвятой Богородице перед Ее иконой "Неопалимая Купина"

МОЛИТВА ПЕРВАЯ

О Пресвятая и Преблагословенная Мати Сладчайшаго Господа нашего Иисуса Христа, припадаем и покланяемся Тебе пред святою и пречестною иконою Твоею, еюже дивная и преславная чудеса содеваеши, от огненнаго запаления и молниеноснаго грома жилища наша спасаеши, недужныя исцеляеши и всякое благое прошение наше во благо исполняеши. Смиренно молим Тя, всесильная рода нашего Заступнице: сподоби ны немощныя и грешныя

прот. Андрея, Елену, Александру, Марию, млд. Василия, Ольгу, Леонида, Анастасию, Елену, Елену, Марину, Илью

прот. Андрея, Елену, Александру, Марию, млд. Василия, Ольгу, Леонида, Анастасию, Елену, Елену, Марину, Илью

иер.Георгия, Любовь, Игоря, Людмилу, Андрея, Ирину, мл.Анастасию, Николая, Иулию, Ольгу, Татиану

иерея Максима, Надежду,  путеш.Романа, Александра, Владимира, Татиану, Наталию, отрок. Марию, отрок. Анну, млад.Софию, бол. млад.Андрея, Галину

Протоиерея Сергия, бол.Олега, Наталию,Георгия, Наталию со чадами, Александра, Евгению со чадами, Ярослава, Ирину со чадом, Ольгу,   Людмилу, Наталию

 иерея Димитрия, Аллу, Марию, бол.Георгия, бол.Галину, Елену со чадом, бол.Светлану, бол. Иоанну, Андрея, Сергия, Любовь, Ольгу

Епископа Антония, иерея Геннадия, Марию, Галину бол.Георгия, Алексия, Дарии, Лидию, Григория, Юлию, Татьяну

Сергия , Владимира, бол. отр. Николая, Людмилу, Анну, Клавдию

иер. Максима,  Надежду, Елену,  Наталию, бол. Николая, Даниила,  Надежду

 Твоего матерняго участия и благопопечения. Спаси и сохрани, Владычице, под кровом милости Твоей Церковь святую, обитель сию, град сей, всю страну нашу православную и вся ны припадающия к Тебе с верою и любовию и умиленно просящия со слезами Твоего заступления. Ей, Госпоже Всемилостивая, умилосердися на нас, обуреваемых грехами многими и не имущих дерзновения ко Христу Господу просити Его о помиловании и прощении, но Тебе предлагаем к Нему на умоление, Матерь Его по плоти. Ты же, Всеблагая, простри к Нему богоприимнии руце Твои и предстательствуй за нас пред благостию Его, просяще нам прощения прегрешений наших, благочестнаго мирнаго жития, благия христианския кончины и добраго ответа на Страшном суде Его. В час же грознаго посещения Божия, егда огнем возгорятся домы наши или молниеносным громом устрашаеми будем, яви нам милостивное Твое заступление и державное вспоможение, да спасаеми всесильными Твоими ко Господу молитвами, временнаго наказания Божия зде избегнем и вечное блаженство райское тамо унаследуем и со всеми святыми воспоем пречестное и великолепое имя покланяемыя Троицы, Отца и Сына и Святаго Духа, и Твое велие к нам милосердие, во веки веков. Аминь.


МОЛИТВА ВТОРАЯ

Царице Небесная, Владычице наша, Госпоже вселенныя, Пресвятая Богородице, нескверная, неблазная, нетленная, Пречистая, Чистая Приснодево, Марие Богоневесто, Мати Творца твари, Господа славы и Владыки всяческих! Тобою Царь царствующих и Господь господствующих прииде и на земли нам явися. Ты убо Божие милосердие воплощенное, Ты Мати Света и Живота сущи, якоже некогда во чреве Твоем носила Его, и на объятиих Твоих имела еси Младенца Слово Превечное, Бога, тако и всегда Того с Собою имаши. Сего ради мы по Бозе к Тебе прибегаем, яко к нерушимей стене и предстательству: призри благосердием, Всепетая Богородице, на лютое озлобление наше, и исцели душ и телес наших болезни, отжени от нас всякаго врага и супостата, избави от глада, мора, от язвы, от вод многих и воздухов тлетворных, и от смерти внезапныя; и якоже три отрока в пещи вавилонстей, сохрани и соблюди нас, да, якоже древле людем Божиим, тако будут вся благая нам чтущим Тя; врази же и вси ненавидящии нас да постыдятся и посрамятся, и уразумеют вси, яко с Тобою Господь, о Владычице, и Тобою с нами Бог. Во дни осени нас сению благодати Твоея, во тьме же нощней просвети светом свыше, всем полезная устрояющи; преложи горесть нашу во сладость,
Радуйся, и слезы отри согрешивших и бедствующих раб Твоих, исполняющи коегождо прошения вся во благо: вся бо можеши, елико хощеши Ты, Мати Слова и Живота. Тебе Отец венча Дщерь, Сын Матерь Деву, Дух Святый Невесту, да царствуеши яко Царица, предстоящи одесную Святыя Троицы, и милуеши нас якоже хощеши, ныне и присно и во веки веков. Аминь.
« Последнее редактирование: 16 Сентября 2013, 20:26:37 от Natalya K. » Записан

Мы должны жить так, чтобы если все Евангелия будут утеряны, люди могли бы их прочесть по нашим лицам.
Митрополит Антоний Сурожский
Natalya K.
Ветеран
*****
Offline Offline

Сообщений: 8054


Услыши, Боже, моление мое,вонми молитве моей


Email
« Ответ #14 : 02 Февраля 2014, 19:24:13 »

К Акафисту Пресвятой Богородице в честь ее иконы "Утоли моя печали"

Тропарь, глас 5-й:

Утоли болезни многовоздыхающия души моея, Утолившая всяку слезу от лица земли: Ты бо человеком болезни отгониши и грешных скорби разрушаеши. Тебе бо вси стяжахом надежду и утверждение, Пресвятая Мати Дево.
 

Не ввери мя человеческому предстательству, Пресвятая Владычице, но приими моление раба Твоего, скорбь бо обдержит мя, терпети не могу демонскаго стреляния, покрова не имам, ниже где прибегну, окаянный, всегда побеждаем, и утешения не имам, разве Тебе, Владычице мира, упование и предстательство верных, не презри моление мое, полезно сотвори.
 
Молитва:

Надеждо всех концев земли, Пречистая Дево, Госпоже Богородице, утешение мое! Не гнушайся нас грешных, на Твою бо милость уповаем, в нас пламень и покаянием ороси изсохшая сердца наша, очисти ум наш от греховных помыслов, приими мольбы, от души и сердца со воздыханием Тебе приносимые. Буди о нас

прот. Андрее, Елене, Александре, Марии, млд. Василии, Ольге, Леониде, Анастасии, Елене, Елене,Марине,Илье

Анатолие,Антоние,Ирине,Александре(жен.),отр.Павле,Александре(жен.),Николае,Вере,Алле,Фотинии,бол.Ольге

Протоиерее Сергие, бол.Олеге, бол. Наталии,Георгие, Наталии со чадами, Александре, Евгении со чадами, Ярославе, Ирине со чадом, Ольге, непр. Виктории,

 иерее Павле, Наталье, Анатолие, Галине, Максиме, непр.Елене, Владимире, Александре, Алексее, непр.Наталье, Андрее, Андрее

Епископе Антонии, иерее Геннадие, Марии, Галине бол.Георгие, Алексие, Дарии, Лидии, Григорие, Юлии, Татьяне

Ольге, Димитрие,  Геннадие,  Ярославе, Иоанне, Ольге, Олеге,  Елене,  Ольге, Анне, Надежде, Марине

Наталии, Вячеславе, Светлане, Галине, Раисе, Екатерине, мл. Ксении

прот. Михаиле, Екатерине, Павле, Павле, Инне, Александре (м), Алевтине, Елене, Михаиле, Алексее, Александре (ж),Ирине, Ирине, Ларисе

Сергие , Владимире, бол. отр. Николае, Людмиле, Анне, Клавдии, Татьяне

иерея Максиме, иерее Владимире, иерее Александре, бол.схимонахине Нине, бол.Ларисе, Иннокентии, бол.Владимире, Лидии, Наталии, Наталии

 Алле, бол.Георгие, Людмиле, бол.Софии

бол.Елене(я) бол.Людмиле Марине Алле бол.Наталье

Игоре, Христине, бол.Ксении, Иоанне

Евгении, Павле, отр.Илие

 ходатаица к Сыну Твоему и Богу, и отврати гнев Его матерними Твоими молитвами, душевныя и телесныя язвы исцели, Госпоже Владычице, утоли болезнь души и тела, утиши бурю злых нападений вражеских, отъими бремя грехов наших, и не остави нас до конца погибнути, и печалию сокрушенная сердца наша утеши, да славим Тя до последняго издыхания нашего. Аминь.

Молитва святого Ефрема Сирина

Дева, Владычице, Богородице, паче естества и слова рождшая Единородное Божие Слово, Творца и Владыку всей видимой и невидимой твари, Единаго от Троицы Бога, Бога и Человека, соделавшаяся обителию Божества, вместилищем всякой святыни и благодати, в немже, по благоволению Бога и Отца, содействием Святаго Духа, телесно обиташе полнота Божества, несравненно превознесенная боголепным достоинством и преимуществующая пред всякою тварию, Слава и Утешение, и неизреченное веселие Ангелов, царственный венче апостолов и пророков, преестественное и чудное мужество мучеников, Поборнице в подвигах и Подательнице победы, уготовляющая подвижником венцы и воздаяния вечныя и боголепныя, превысшая всякой чести, честь и слава преподобных, непогрешительная Путеуказательнице и Наставнице безмолвия, двере откровений и духовных таин, Источник Света, врата вечной жизни, неистощимая река милосердия, неисчерпаемое море всех боголепных дарований и чудес, Тебе просим и Тебе умоляем, сострадательнейшую Матерь человеколюбивого Владыки, буди милостива к нам,смиренным и недостойным рабам Твоим, воззри благосердно на пленение и смирение наше, уврачуй сокрушения душ и телес наших, рассей видимых и невидимых врагов, буди для нас, недостойных, пред лицем врагов наших крепким столпом, бранным оружием, сильным ополчением, Воеводою и непреоборимою Поборницею, покажи ныне на нас древния и чудныя милости Твоя, да познают беззаконнии враги наши, что Сын Твой и Бог един есть Царь и Владыка, яко Ты еси воистину Богородица, рождшая по плоти истинного Бога, яко вся Тебе возможно, и чего ни восхощеши, Владычице, имаши силу все сие совершити на небеси и на земли, и на всякое прошение даровати что кому полезно: больным здравие, сущим на мори тишину и доброе кораблеплавание.
Путешествующим спутешествуй и охраняй их, пленных спасай от горького рабства, утешай печальных, облегчай нищету и всякое другое телесное злострадание: всех свобождай от душевных недугов и страстей, невидимыми Твоими предстательствами и вразумлениями, дабы, добре и непреткновенне совершивше путь сей временной жизни, улучили мы чрез Тебя и оные вечныя блага в Царстве Небесном.
Верных, почтенных страшным именем Единороднаго Сына Твоего, уповающих на Твое предстательство и на милость Твою и во всем имеющих Тебя своею Ходатаицею и Поборницею, укрепляй невидимо противу окружающих врагов, разсей облак уныния, облегающий души их, избави их от душевнаго утруждения и подай им светлое благодушие и радость, возставивши мир и безмятежие в сердцах их.
Спаси молитвами Твоими, Владычице, сию Тебе преимущественно посвященную паству, весь город и страну, от глада, труса, потопа, огня,  меча, нашествия иноплеменник, междоусобныя брани, отврати всякий гнев праведно на ны движимый, благоволением и благостию Единороднаго Сына и Бога Твоего, Ему же подобает всякая слава, честь и поклонение, со Безначальным Его Отцем, с Совечным и Животворящим Его Духом, ныне и присно, и во веки веков! Аминь.
« Последнее редактирование: 06 Февраля 2014, 17:13:36 от Natalya K. » Записан

Мы должны жить так, чтобы если все Евангелия будут утеряны, люди могли бы их прочесть по нашим лицам.
Митрополит Антоний Сурожский
Страниц: [1] 2 3 ... 10 Вверх Печать 

На главную ‹ Православный форум храма св. Василия Великого ‹ Наша Вера и духовная жизнь ‹ Совместная молитва ‹ Тема: Молитвы к акафистам ( только молитвы)
Перейти в:  


Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines